پارسیان نور | LED کلاهی | LED اوال | LED پاور

آموزش ساخت تابلو ثابت

آموزش ساخت تابلو ثابتReviewed by مرتضی رمضان پور on Mar 22Rating:

مبحثی که امروز برای شما عزیزان علاقه مند به طراحی و ساخت تابلو ثابت در نظر گرفته شده آموزش در همین زمینه است که قصد داریم تا تجربه 10 سال خدمت رسانی در صنعت تبلیغات را در اختیار شما علاقه مندان قرار دهیم . باشد که با نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود ما را در این امر یاری نمایید.

از مهمترین ارکان ساخت تابلو ثابت در ابتدا طراحی متن یا لوگویی است که شما می خواهید روی آن کار کنید که برای این کار باید در زمینه طراحی توسط نرم افزار کرل آگاهی داشته باشید به همین منظور مقاله ای در این بابت برای شما با عنوان طراحی فایل برش تابلو ثابت آماده شده که شما می توانید آن را مطالعه کنید.

شکل زیر نمونه طراحی شده یک فایل کرل است که برای برش لیزر آماده شده است.

 

 

 

بعد از طراحی و آماده سازی متن شما باید طرح خود را بر روی چوب یا پلکسی توسط دستگاه لیزر برش دهید . که این کار را می توانید توسط کسانی که دستگاه برش لیزر دارند انجام دهید.

تصویر زیر نمونه برش خورده یک تابلو ثابت توسط دستگاه لیزر را نشان می دهد.

مرحله بعدی برای ساخت تابلو ثابت جای گذاری ال ای دی ها می باشد که شما باید تمام ال ای دی ها را به صورت سری جا گذاری کنید تا در مراحل بعدی بتوانیم از روش سری موازی کردن برای اتصال ال ای دی ها استفاده کنیم. اگر دقت کرده باشید ال ای دی ها معمولا دارای یک پایه بلند و یک پایه کوتاه هاستند که در اکثر آنه پایه بلند مثبت و پایه کوتاه منفی LED می باشد طبق تصویر زیر ال ای دی ها را جا زده و برای مرحله بعدی آماده باشید.

 

بعد از جا گذاری ال ای دی ها نوبت به سری کردن آنها می رسد، برای این کار مهمترین پارامتر رنگ LED می باشد که با توجه به در نظر گرفتن رنگ استفاده شده آنها را سری می کنیم ، توجه داشته باشید که ولتاژ مورد نیاز برای رنگ قرمز و نارنجی 2 ولت و برای رنگ های سفید – سبز – آبی – صورتی – آفتابی 3 ولت هستند و این موضوع به این معنی است که اگر شما از رنگ قرمز برای ساخت تابلو استفاده کردید باید ال ای دی ها را به دسته های 6 تایی تقسیم کنید و 6 تا 6 تا سری کنید.

با یک مثال ساده دلیل این کار را به شما توضیح می دهیم :

قرار است تابلوی ما بعد از آماده دن با ولتاژ 12 ولت راه اندازی شود پس قطعا این ولتاژ برای یک LED قرمز بسیار زیاد است و موجب سوختن آن می شود پس ما با سری کردن 6 ال ای دی که هر کدام نیاز به تغذیه 2 ولتی دارند خیلی ساده این مشکل را حل می کنیم به عبارت ساده تر 12=2*6 ، برای رنگ های دیگر هم به همین شکل عمل می کنیم با این تفاوت که به جای سری کردن 6 ال ای دی 4 تا 4 تا سری میکنیم،تصویر زیر نمونه ای از سری شدن یک دسته ال ای دی رنگ قرمز می باشد.

در مرحله بعد پایه های بلند ال ای دی هایی که سری شده اند را میچینیم تا با یکدیگر اتصال نکنند.

 

بعد از طی مراحل بالا باید دسته های سری شده را با هم موازی کنیم که این کار توسط یک سیم مفتولی نازک انجام می شود و روش اینکار بدین صورت است که پایه های مثبت را به هم و پایه های منفی را به هم اتصال می دهیم مطابق شکل زیر

 

در مرحله آخر و بعد از موازی کردن همه دسته ها نوبت به اتصال برق اصلی یعنی 12 ولت می رسد،توجه داشته باشید که آداپتور انتخاب شده حتما جریان مورد نیاز شما را تامین کنید . بهتر است برای این کار از یک آمپرمتر استفاده کنید اما ما یک روش سریعتر البته نه چندان دقیق را به شما معرفی میکنیم

در این روش تعداد ال ای دی های استفاده شده را تقسیم بر تعداد ال ای دی استفاده شده در هر دسته میکنید و در نهایت در 20 ضرب می کنید

مثال : برای تابلو ثابت رنگ قرمز اگر 900 عدد ال ای دی استفاده شده باشد

150=900/6

3000=20*150

پس تابلوی ما 3000 میلی آمپر جریان نیاز دارد یعنی 3 آمپر پس ما به یک آداپتور 12 ولت با جریان 3 آمپر نیاز داریم

نکته : اگر در هنگام ساخت تابلوثابت شما به دسته هایی کمتر از تعداد استاندارد برخورد کردید حتما باید از مقاومت استفاده کنید یعنی اگر در رنگ قرمز دسته شما کمتر از 6 عدد شد حتما باید از مقاومت استفاده کنید تا از سوختن ال ای دی جلوگیری شود

در حال بروز رسانی

ادامه دارد . . .

 

منبع : پارسیان نور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *